Jangovar filmlar-bu hayajonli syujet, dinamik sahnalar va jonli personajlar tufayli hech qachon mashhurligini yo'qotmaydigan janr. Ushbu janrning eng yaxshi filmlari kultga aylanadi va ko'p yillar davomida tomoshabinlar qalbida qoladi. Ushbu reyting barcha davrlarning eng ko'zga ko'ringan jangovar filmlarini o'z ichiga oladi, ularni har bir harakat ishqibozi albatta ko'rishi kerak. Ushbu filmlar nafaqat kinematografiyada yangi standartlarni o'rnatdi, balki butun dunyo bo'ylab tomoshabinlarni hayratda qoldirishda davom etmoqda.
Leon
Mamlakat: Fransiya, AQSh
Janr: jang, triller, drama, jinoyat
Rejissor: Lyuk Besson
Dunyo bo'ylab kassa: $19 881 466
Reyting: 8,7/10 KinoPoisk.
Professional qotil Leon kutilmaganda oilasi buzuq politsiyachilar tomonidan o'ldirilgan 12 yoshli qo'shnisi Matildaga yordam berishga qaror qildi.
Kartalar, pullar, ikkita qurol
Mamlakat: Buyuk Britaniya, AQSh
Janr: jang, komediya, jinoyat
Rejissor: Guy Ritchi
Dunyo bo'ylab kassa: $3 753 929
Reyting: 8,6/10 KinoPoisk.
To'rt do'st har biri 25 ming funt sterling jamg'ardi, shunda ulardan biri tajribali karta o'tkirroq va tajribali jinoyatchi Garri Balta nomi bilan tanilgan. Yigit 500 ming yo'qotdi, unga qarzni to'lash uchun bir hafta muhlat berildi, aks holda u va uning do'stlari har kuni barmog'ini kesib tashlashardi. Yigitlar mahalliy narkobaron uchun marixuana yetishtiruvchi uchta botanikni talon-taroj qilishga qaror qilgan banditlarni talon-taroj qilishga qaror qilishdi.
Birodar 2
Mamlakat: Rossiya, AQSh
Janr: harakat, jinoyat
Rejissor: Aleksey Balabanov
Dunyo bo'ylab kassa: $543 825
Reyting: 8.2/10 KinoPoisk.
Televizion dasturda ishtirok etayotgan Danila Bagrov Chechenistonda xizmat qilgan do'stlari bilan uchrashadi. Ulardan biri to'satdan o'ldiriladi. Ma’lum bo‘lishicha, u Amerikadagi xokkeychi akasi tufayli muammoga duch kelgan. Danila buni tushunishi kerak. U Amerikaga uchadi va o‘zi bilan katta akasini olib ketadi.
Sherlok Xolms (2009)
Mamlakat: AQSh, Germaniya
Janr: jang, sarguzasht, triller, drama, komediya, jinoyat, detektiv
Dunyo bo'ylab kassa: $524 028 679
Reyting: 8.1/10 KinoPoisk.
Tarixdagi eng buyuk detektiv Sherlok Xolms o'zining sodiq hamrohi Uotson bilan birgalikda jiddiy jismoniy va ruhiy tayyorgarlikni talab qiladigan jangga kirishadi, chunki ularning dushmani butun London uchun xavf tug'diradi.
Qonunga bo'ysunuvchi fuqaro
Mamlakat: AQSh
Rejissor: F. Gari Grey
Dunyo bo'ylab kassa: $126 690 726
Reyting: 8.0/10 KinoPoisk.
Klayd Sheltonning oilasi ikki qaroqchi tomonidan o'ldirilgan. Biroq, ular o'zlariga loyiq bo'lgan narsalarni olishmaydi va prokuror jinoyatchilar bilan shartnoma tuzadi. Keyin Klayd qotillardan, shuningdek, AQSh hukumati va adolat vakillaridan o'ziga xos tarzda qasos olishga qaror qiladi.
Yo'l bovar qilmaslar
Mamlakat: Germaniya, AQSh
Janr: jang, drama, komediya, urush
Rejissor: Kventin Tarantino
Dunyo bo'ylab kassa: 321$ 455 689
Ikkinchi jahon urushi. Nemislar tomonidan bosib olingan Fransiyada bir guruh yahudiy amerikalik askar askarlarni shafqatsizlarcha o‘ldirish va terisini terish orqali natsistlarni dahshatga solmoqda.
Bolqon chegarasi
Mamlakat: Rossiya, Serbiya
Janr: harakat, urush, drama, tarix
Rejissor: Andrey Volgin
Dunyo bo'ylab kassa: 5,849,400$
Yugoslaviya. 1999 yil Rossiya maxsus guruhi Kosovodagi Slatina aerodromini nazorat qilish va qo‘shimcha kuchlar kelguniga qadar uni ushlab turish haqida buyruq oldi. Ammo bu strategik ob'ekt alban dala qo'mondoni va NATO generallari uchun juda muhim. Guruh terrorchilar bilan tengsiz kurash olib borishga majbur. Rossiya tinchlikparvar kuchlari va NATO kuchlari aerodromga shoshilishmoqda. Dunyo yana katta urushga yaqin turibdi.
Tarjimon
Mamlakat: Buyuk Britaniya, Ispaniya, AQSh
Janr: jang, triller, harbiy, tarix, drama
Dunyo bo'ylab kassa: $21 948 551
Reyting: KinoPoisk-da 7,9/10.
Afg'oniston, 2018 yil mart. Tolibon qurollarini qidirish bo‘yicha maxsus operatsiya davomida AQSh armiyasi serjanti Jon Kinli otryadi pistirmaga uchradi. Faqat yaralangan Jonning o‘zi va amerikaliklar bilan hamkorlik qilayotgan mahalliy tarjimon Ahmad tirik qolgan. O'z vatanida uyg'ongan Kinli qanday qilib omon qolganini eslamaydi, lekin u xavfli hudud orqali sudrab o'z hayotini saqlab qolgan Ahmad ekanligini tushunadi. Endilikda Jonni aybdorlik tuyg‘usi bezovta qiladi va u Afg‘onistonda Tolibon tomonidan qizg‘in qidirilayotgan Ahmad va uning oilasiga qaytishga qaror qiladi.
Agar siz sizni shiddatli ta'qiblar, epik janglar va aql bovar qilmaydigan qahramonlar olamiga cho'mdiradigan filmlarni izlayotgan bo'lsangiz, ushbu jangovar filmlar ro'yxati mukammal tanlovdir. Ushbu filmlarning har biri o'ziga xos tarzda noyobdir, ammo ularning barchasi janrning eng yaxshi vakillari sifatida kino tarixida munosib o'rin egallaydi. Kelajakda kino qanchalik o'zgarmasin, bu jangovar filmlar hech bo'lmaganda bir marta ko'rishga arziydigan haqiqiy harakat namunalari sifatida har doim reytingda qoladi.

Лучшие боевики в рейтинге всех времен: топ фильмов, которые стоит увидеть
Боевики – это жанр, который никогда не теряет своей популярности благодаря захватывающему сюжету, динамичным сценам и ярким персонажам. Лучшие фильмы этого жанра становятся культовыми и остаются в сердцах зрителей на долгие годы. В этом рейтинге собраны самые выдающиеся боевики всех времен, которые обязательно стоит увидеть каждому любителю экшена. Эти фильмы не только задали новые стандарты в кинематографе, но и по-прежнему продолжают впечатлять зрителей по всему миру.
Леон
Страна: Франция, США
Жанр: боевик, триллер, драма, криминал
Режиссер: Люк Бессон
Сборы в мире: $19 881 466
Оценка: 8.7/10 на КиноПоиске.
Профессиональный убийца Леон неожиданно для себя самого решает помочь 12-летней соседке Матильде, семью которой убили коррумпированные полицейские.
Карты, деньги, два ствола
Страна: Великобритания, США
Жанр: боевик, комедия, криминал
Режиссер: Гай Ричи
Сборы в мире: $3 753 929
Оценка: 8.6/10 на КиноПоиске.
Четверо приятелей накопили по 25 тысяч фунтов, чтобы один из них мог сыграть в карты с опытным шулером и матерым преступником, известным по кличке Гарри Топор. Парень проиграл 500 тысяч, на выплату долга ему дали неделю, а в противном случае и ему и его друзьям каждый день будут отрубать по пальцу. Ребята решают ограбить бандитов, решивших ограбить трех ботаников, выращивающих марихуану для местного наркобарона.
Брат 2
Страна: Россия, США
Жанр: боевик, криминал
Режиссер: Алексей Балабанов
Сборы в мире: $543 825
Оценка: 8.2/10 на КиноПоиске.
Участвуя в программе на телевидении, Данила Багров встречает своих друзей по службе в Чечне. Одного из них внезапно убивают. Выясняется, что у того были неприятности из-за брата-хоккеиста в Америке. Данила должен разобраться. Он вылетает в Америку и за компанию берёт с собой старшего брата.
Шерлок Холмс (2009)
Страна: США, Германия
Жанр: боевик, приключения, триллер, драма, комедия, криминал, детектив
Сборы в мире: $524 028 679
Оценка: 8.1/10 на КиноПоиске.
Величайший в истории сыщик Шерлок Холмс вместе со своим верным соратником Ватсоном вступают в схватку, требующую нешуточной физической и умственной подготовки, ведь их враг представляет угрозу для всего Лондона.
Законопослушный гражданин
Страна: США
Режиссер: Ф. Гэри Грей
Сборы в мире: $126 690 726
Оценка: 8.0/10 на КиноПоиске.
Семью Клайда Шелтона убивают двое грабителей. Однако они не получают по заслугам — прокурор идет на сделку с преступниками. Тогда Клайд решает по-своему отомстить убийцам, а также представителям власти и юстиции США.
Бесславные ублюдки
Страна: Германия, США
Жанр: боевик, драма, комедия, военный
Режиссер: Квентин Тарантино
Сборы в мире: $321 455 689
Вторая мировая война. В оккупированной немцами Франции группа американских солдат-евреев наводит страх на нацистов, жестоко убивая и скальпируя солдат.
Балканский рубеж
Страна: Россия, Сербия
Жанр: боевик, военный, драма, история
Режиссер: Андрей Волгин
Сборы в мире: $5 849 400
Югославия. 1999 год. Российская спецгруппа получает приказ взять под контроль аэродром Слатина в Косово и удерживать его до прихода подкрепления. Но этот стратегический объект крайне важен албанскому полевому командиру и натовским генералам. Группа вынуждена принять неравный бой с террористами. К аэродрому устремляются российские миротворцы и силы НАТО. Мир вновь близок к большой войне.
Переводчик
Страна: Великобритания, Испания, США
Жанр: боевик, триллер, военный, история, драма
Сборы в мире: $21 948 551
Оценка: 7.9/10 на КиноПоиске.
Афганистан, март 2018 года. Во время спецоперации по поиску оружия талибов отряд сержанта армии США Джона Кинли попадает в засаду. В живых остаются только сам Джон, получивший ранение, и местный переводчик Ахмед, который сотрудничает с американцами. Очнувшись на родине, Кинли не помнит, как ему удалось выжить, но понимает, что именно Ахмед спас ему жизнь, протащив на себе через опасную территорию. Теперь чувство вины не даёт Джону покоя, и он решает вернуться за Ахмедом и его семьёй, которых в Афганистане усиленно ищут талибы.
Если вы ищете фильмы, которые погрузят вас в мир напряженных погонь, эпичных сражений и невероятных героев, этот список боевиков – идеальный выбор. Каждый из этих фильмов по-своему уникален, но все они заслужили место в истории кино как лучшие представители жанра. Независимо от того, насколько изменится кинематограф в будущем, эти боевики всегда останутся в рейтинге всех времен как образцы настоящего экшена, которые стоит увидеть хотя бы раз.